بلاگ

فیس آیدی (Face ID) چیست ؟

فیس آیدی چیست

فیس آیدی چیست ؟ این سوال برخی از کاربران آی دیجی بوده.فیس آیدی نام تکنولوژی جدید شرکت اپل برای تشخیص چهره می باشد. با معرفی آیفون X و حذف قابلیت کلیدی حسگر اثر انگشت(Touch ID) از این گوشی هوشمند، شرکت اپل فیس آیدی (Face ID) را به عنوان جایگزین این قابلیت معرفی کرد. وظیفه اصلی فیس آیدی باز کردن قفل دستگاه به کمک تشخیص چهره کاربر می باشد. شرکت اپل ادعا می کند فیس آیدی (Face ID) یک روش ایمن و سریع برای برای بازگشایی قفل آیفون می باشد و با اسکن چهره از زوایای مختلف میتواند عملکرد بی نقصی را ارایه دهد.

فیس آیدی چیست

سایر قابلیت های فیس آیدی(Face ID)

اما فیس آیدی (Face ID) به جز باز کردن قفل صفحه نمایش قابلیت های جالب دیگری نیز دارد. Animoji نام یکی دیگر قابلیت های فیس آیدی(Face ID) است که به کمک آن می توان  Emoji های متحرک تولید کرد. فیس آیدی برای ساخت Animoji ها از صدا و حالت های چهره کاربر استفاده می کند و کاربر میتواند 12 نوع شکل مختلف را انتخاب کند و از این ایموجی ها در پیام رسان های اپل به راحتی استفاده کند. این ویژگی بسیار جذاب بود و مورد استقبال بسیار زیادی از سوی کاربران قرار گرفته است.

یکی دیگر از قابلیت های فیس آیدی (Face ID) تایید اعتبار برای خرید اپل (Apple Pay) می باشد.کافیست دو مرتبه دکمه سمت راست را فشار دهید و به آیفون خود نگاه کنید تا خرید شما با تایید هویت انجام شود.

شرکت اپل به توسعه دهندگان نرم افزار ها این دسترسی را داده تا از قابلیت فیس آیدی در برنامه های خود استفاده کنند.به عنوان مثال برنامه Snapchat با استفاده از فیس آیدی(Face ID) میتواند فیلتر های باکیفیت تری را روی چهر کاربر اعمال کند.

قابلیت های فیس آیدی چیست

فیس آیدی (Face ID) چگونه کار می کند؟

فیس آیدی (Face ID) با استفاده از سنسور های مختلفی از جمله پروژکتور نقطه (ِDot Projector)، دوربین مادون قرمز (Infrared Camera)، سنسور نور (Flood illuminator) و سنسورهای دیگر TrueDepth اطلاعات چهره کاربر را به صورت سه بعدی (3D) ذخیره می کند و در اختیار پردازنده قرار می دهد تا با بهره گری از هوش مصنوعی فرایند تایید هویت صورت پذیرد. البته این فرایند زمان بر نیست و در کسری از ثانیه انجام می شود.

فیس آیدی چگونه کار می کن

چگونه فیس آیدی (Face ID) را فعال کنیم ؟

ابتدا در وارد بخش تنظیمات (Setting) گوشی آیفون خود شوید. بر روی گزینه Face ID & Passcode زده و رمز عبور خود را وارد کنید. حالا گزینه Enroll Face را انتخاب کنید. سپس Get Started را زده و دستور العمل های ارائه شده را به ترتیب دنبال کنید. در مرحله بعد باید صورت خود را درون کادر دایره ای شکل قرار دهید تا اسکن صورت به طور کامل انجام شود.. توجه داشته باشید که در این مرحله باید صورت خود را به آرامی در زوایای مختلف بچرخانید تا این فرایند تکمیل گردد. جالب است بدانید که این قابلیت صورت شما را حتی با عینک آفتابی و یا تغیر مدل ریش هم به درستی تشخیص می دهد و در شرایط نوری ضعیف هم به درستی عمل میکند.

چگونه فیس آیدی را فعال کنیم

آیا فیس آیدی (Face ID) ایمن است ؟

به گفته کمپانی اپل درصد خطای فیس آیدی (Face ID) یک در یک میلیون است و در مقایسه با تاچ آیدی (Touch ID) که در صد خطای آن یک در پنجاه هزار بود عملکرد بسیار کم نقص تری را ارائه می دهد. تمامی اطلاعات جمع آوری شده توسط فیس آیدی به صورت محلی در یک بخش امن از پردازنده ذخیره می شوند و به هیچ وجه اطلاعات شما به سرور های اپل ارسال نخواهند شد. در ضمن این سیستم با یک تصویر از چهره کاربر و یا ماسک نیز فریب نخواهد خورد.

البته همچنان یک احتمال وجود دارد که ممکن است فیس آیدی را دچار اشتباه کند. آن هم این است که شما برادر یا خواهر دوقلو داشته باشید. در این صورت بهتر است فیس آیدی (Face ID) را خاموش کرده و از روش بازگشایی قفل با استفاده از رمز عبور (Passcode) استفاده کنید. اتفاق دیگری که ممکن است باعث بی اثر شدن فیس آیدی (Face ID) و در نتیجه نفوذ به دستگاه آیفون شما شود این است که دولت ها بخواهند به دستگاه شما نفوذ کنند. در این صورت دیگر هیچ چیزی جلو دار آن ها نیست و میتوانند به صورت کاملا قانونی تمامی تمهیدات امنیتی شرکت اپل را کنار بزنند و به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند.

اما بطور کلی میتوان گفت که اگر دولت ها را در نظر نگیریم فیس آیدی(Face ID) دستگاه آیفون شما به راحتی قابل هکر نیست و فیس آیدی میتواند یک روش قابل اطمینان برای محافظت از دستگاه آیفون شما باشد.

چشم انداز فیس آیدی (Face ID)

هیمنطور در این مقاله دیدید این قابلیت بسیار کاربردی است و مورد استقبال بسیار زیادی نیز از سوی کاربران و هواداران شرکت اپل قرار گرفته است. انتظار میرود از آنجا که اپل دست توسعه دهندگان را برای اسنفاده از فیس آیدی (Face ID) باز گذاشته در آینده ای نه چندان شاهد استفاده از آن در انواع بازی ها و بسیاری از اپلیکیشن های کاربردی مختلف نیز باشیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X